Znáte nejslavnější diamanty světa?

Diamanty jsou symbolem bohatství, luxusu a jedinečnosti. Existuje spousta výjimečných diamantů, některé však mezi nimi opravdu vyčnívají. Pojďte se s nimi seznámit!

Diamant naděje „Hope“

Nádherný modrý diamant o váze 115,6 karátu pravděpodobně zakoupil francouzský kupec Jean-Baptiste Tavernier v indických dolech v Golcondě a prodal jej francouzskému králi Ludvíku XIV. Ten jej nechal přebrousit a vsadit do náhrdelníku, který byl součástí korunovačních klenotů. V době Velké francouzské revoluce se však diamant ztratil a znovu spatřil světlo světa až v 1. polovině 19. století, kdy jej koupil obchodník Henry Philip Hope. Po něm je kámen pojmenován. Později byl kámen prodán klenotníkovi Cartierovi, zasazen do čelenky s bílými diamanty a následně do nádherného náhrdelníku. V současnosti je vlastníkem Smithsonův institut. K diamantu se váže ale také pověst, která praví, že byl Tavernierem ukraden z oka posvátné hinduistické sochy. Kněží pak prokleli každého, kdo by tento diamant vlastnil (a někteří majitelé měli opravdu tragický osud). Diamant váží 45,52 karátů a jeho hodnota se aktuálně pohybuje kolem 250 milionů dolarů.

Diamant Cullinan

Jedná se o největší diamant, který byl kdy objeven. Nalezen byl v jihoafrickém dole a vážil 3106 karátů. V surovém stavu byl věnován anglickému králi Eduardovi VII. Ten jej nechal rozřezat na 9 větších kamenů a 96 menších briliantů, vybrousit a následně zasadit do britských korunovačních klenotů. Nejznámějším z těchto kamenů (největší briliant na světě) je Velká hvězda Afriky zasazená do žezla, další najdeme v koruně nebo brožích, které dodnes velice ráda nosí při oficiálních příležitostech britská královna Alžběta II.

Diamant Orlov

Tento zelenomodrý diamant byl objeven v Indii roku 1680 s váhou cca 400 karátů. Byl vybroušen do tvaru růže (speciální výbrus mogul). Zpočátku jeho osud zaznamenávají spíše pověsti, jisté však je, že jej za 90 tisíc liber zakoupil ruský důstojník Grigory Orlov a věnoval jej císařovně Kateřině Veliké. Ta jej nechala zasadit do královského žezla. V současnosti je diamant uložen v moskevské státní pokladně.

Taylor-Burton

Nejen králové či šejkové se mohou pyšnit nádhernými diamanty. Diamant ve tvaru hrušky o váze 69,42 karátů byl objeven v jižní Africe roku 1966. Richard Burton jej zakoupil za 1,1 milionu dolarů a věnoval jej své snoubence, herečce Elizabeth Taylor, jako zásnubní dar. Po jeho smrti jej prodala za více jak dvojnásobek a peníze věnovala na charitu.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.