České šperkařství a zlatnictví má svou dlouhou historii především díky hojnosti drahých kovů, které se na našem území těžily a také díky zručnosti českých řemeslníků, známé po celém světě. Již z období kolem 9. století pocházejí vzácné nálezy šperků, dokládající vyspělost mistrů zlatníků. V pozdějších dobách dokázaly šikovné ruce Slovanů kombinovat dokonce zlato a sklo za pomoci různých technik vsazování a oplétání. Výjimečné šperky vznikaly zejména proto, že mistři zlatníci museli být členy zlatnických cechů a platila pro ně přísná pravidla, především pravidlo vyrábět pouze vlastní originální šperky.
Císař Karel IV., velký příznivec zlatnického řemesla, se významně zasloužil o rozkvět českého zlatnictví a šperkařství. Kdo by neznal překrásnou Svatováclavskou korunu, jeden z nejslavnějších klenotů své doby. Pro pozdější dobu jagellonskou jsou typické mohutné zlaté prsteny, které se nosily téměř na všech prstech. Také velkolepé monstrance jsou důkazem neuvěřitelné zručnosti českých zlatníků.
Co je ale pro české zlatnictví nejtypičtější? Samozřejmě spolupráce mistrů zlatníků a mistrů sklářů. Český křišťál proslavil mistry sklářského řemesla daleko za hranicemi. Křišťálové sklo a šperky s křišťály se tak staly významným vývozním artiklem. Ruku v ruce s výrobou křišťálu se mistři šperkaři zdokonalovali v technice broušení drahých kamenů. Jejich četná naleziště v severních Čechách umožňovala výrobcům šperků vyniknout v této technice a broušené kameny často svou hodnotou převyšovaly hodnotu použitého zlata.
A konečně musíme zmínit kámen, který proslavil českou zemi stejně jako křišťál a který se velké oblibě těší dodnes. Samozřejmě se jedná o český granát. Nazývá se pyrop, je to minerál průhledné, až průsvitné ohnivě červené barvy. Vrcholné období českého granátu se datuje do období vlády císaře Rudolfa II., velkého milovníka šperků, který zlatníky a brusiče kamenů všemožně podporoval. Věděli jste, že českým granátem se začal tento úchvatný kámen nazývat až od doby, kdy ho takto pojmenoval Bohuslav Balbín?
Pokud byste si chtěli některé historické šperky s českými granáty prohlédnout, navštivte některou ze stálých expozic. Největší světovou sbírku historických prací s českými granáty vlastní Národní muzeum v Praze. Další zajímavé šperky jsou také k vidění v Muzeu českého granátu v Třebenicích.