Zajímavosti z historie šperků – od pravěku po rokoko

Touha člověka být krásnější je stará jako lidstvo samo. Již od pradávna se lidé zkrášlovali pomocí různých ozdobných předmětů. A tak, jak se vyvíjela lidská zručnost, vyvíjely se i tyto předměty do podoby překrásných šperků, které jsou dodnes součástí života nás všech, zvláště pak žen. Rádi bychom vás seznámili se zajímavostmi z historie šperků z dob dávno minulých i nedávných.

Šperky v pravěku

První “šperky“ vznikaly primitivními technikami a jako materiál sloužilo především dřevo, kámen, hlína, kosti nebo lastury. Náhrdelníky, korálky a náramky často vyjadřovaly postavení a moc člověka. Šperkům se často přisuzovala magická moc, v podobě amuletů tento význam přetrval až do současnosti.

Šperky ve starém Egyptě, Římě a Řecku

Se vzrůstající oblibou šperků rostl počet řemeslníků, kteří šperky vyráběli. Nejčastěji používali k výrobě bronz, zlato a stříbro. O mistrovství šperkařských umělců svědčí četné nálezy v hrobkách egyptských faraónů nebo šperky nalezené v řeckých Mykénách. Propracovanost tehdejších zlatých šperků je obdivuhodná, však také jejich výroba trvala někdy i několik let.

Image by fxquadro on Freepik

Gotické šperky

V době gotiky ovládly módu šperky, které byly nejen vidět, ale především slyšet. Různé rolničky, zvonky, často našité do pásů, které lemovaly výstřih i rukávy. Knoflíky, které se v té době hojně používaly, byly díky své zdobnosti povýšeny na úroveň šperku.

Renesanční šperky

V období renesance objevili zlatničtí mistři nový materiál na výrobu šperků – smalt. Vznikaly tak nádherné šperky s květinovými motivy, propracované do nejmenších detailů. Oblíbené brože a spony do vlasů často připomínaly krajku. Pro toto období jsou také typické mohutné prsteny se schránkou na jed (bohužel travičství se těšilo v době renesance velké oblibě).

Barokní a rokokové šperky

Nádhera a přepych za každou cenu. Tak by se dalo charakterizovat období baroka a rokoka, často nazývaném pozdním barokem. Barokní šperky, zejména náhrdelníky, prsteny a náušnice, se zdobily českými granáty nebo perlami. Významnou ozdobou každého oděvu, povýšenou na šperk, byly zlaté kapesní hodinky. Pro období rokoka jsou typické soupravy náhrdelníku, náušnic a brože, zdobené vegetativními a zvířecími motivy. Nejčastěji to byly úponky révy vinné a hadí těla. Oblíbené byly také portrétní miniatury a rafinované spony do obrovských paruk.

Jak vidíte, historie šperků je opravdu zajímavá. V příštím článku bychom s vámi chtěli nahlédnout do historie českého šperkařství.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.