Snubní prsteny ze žlutého, bílého či růžového zlata? Vybírejte pečlivě!

Řekla (jste) ano? Gratulujeme! Pokud již máte naplánované datum svatby, místo i hostinu, zakoupené svatební šaty a dokonalý perfektně padnoucí oblek, zbývá vám už jen „maličkost“ – pořízení snubních prstenů. Snubní prsteny jsou symbolem spojení, věrnosti, lásky. Jejich výběr je tedy opravdu důležitý a je třeba si dát na čas – nosit jej budete (doufejme) celý život!

Hlavním parametrem výběru je samozřejmě materiál. A začneme tím, který vám na snubní prsteny spíše nedoporučujeme. Jedná se o stříbro. Levnější varianta, na první pohled téměř nerozeznatelná od bílého zlata. Kvalita stříbra a jeho vlastnosti jsou však výrazně horší, než u zlata. Stříbro je měkké, snadno se může poškrábat nebo zdeformovat. Po čase stříbrné šperky černají nebo šednou.

Proto vám doporučujeme vybírat spíše mezi zlatými prsteny. Zlato je nejtvárnější a nejkujnější ze všech kovů. Ke zdobení jej využívali již faraónové a chrámoví kněží ve starém Egyptě kolem roku 3000 před naším letopočtem. Přibližně od roku 700 před naším letopočtem se objevují zmínky o prvním používání zlata jako platidla.

Pro výrobu snubních prstenů se nejčastěji používá zlato žluté. Prsteny mají vysoký lesk a krásnou výraznou barvu zlata, která ve většině případů zůstane dlouho zářivá a bez černání. Prsteny se snadno udržují, a jen výjimečně se u majitele projeví alergie. Kvůli těmto výborným vlastnostem jsou prsteny ze žlutého zlata dražší.

V posledních letech žluté zlato výrazně dohánělo zlato bílé. Bílé zlato však není přírodním materiálem, jedná se o slitinu ryzího zlata s dalším kovem – nejčastěji palladiem, které je hypoalergenní. Na ryzí zlato se totiž alergie prakticky nevyskytuje, alergičtí občas bývají lidé právě na tyto příměsi. Bílé zlato je luxusní, elegantní a má výrazný lesk. Prsteny se dají snadno upravovat, lze změnit jejich velikost apod. Jsou velice oblíbené mezi ženami, které jsou spíše než na tradiční žluté zlato zvyklé například na stříbrné šperky. I po svatbě jim tak budou šperky k sobě ladit.

Velice módním se však stalo i zlato růžové, dokonce pomalu překonává bílé zlato. Jeho žluto-červená barva je totiž zcela originální, a proto si růžové prsteny oblíbili zejména mladší snoubenci milující jedinečnost a moderní trendy. Červenavé tóny zlatu dodává měď, která je do slitiny přidávána. I v tomto případě je výskyt alergie zcela výjimečný, zlato je totiž dokonale zpracováváno, aby nedocházelo k uvolňování příměsí.

Ať už si vyberete zlato žluté, růžové či bílé, nechejte si prsteny z vnitřní části ozdobit jmény, datem svatby či jiným nápisem, který vašim prstenům dodá na originalitě. Fantazii se meze nekladou! Strojové rytí, ruční rytí i gravírování je možné do jakéhokoli zmíněného druhu zlata.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.