Rytí a gravírování zlatých šperků

Již od nepaměti provází člověka touha vytvářet předměty s úmyslem něco po sobě zanechat. Z historie známe rytí do kamene nebo dřeva, zdobení zbraní či různých nádob. Významnou funkci mělo rytí při ražbě mincí a výrobě kovových desek pro tisk písma. Rytí do zlatých šperků je jedinečný způsob, jak vytvořit originální dárek a zároveň trvalou památku.

Technologie a způsob gravírování

Zdobení zlatých šperků gravírováním se provádí třemi způsoby. Vždy je potřeba zvážit tloušťku materiálu a typ požadované rytiny.

Ruční rytí

Patří mezi nejstarší způsoby zdobení zlatých šperků. Ruční rydlo má tvrdý a ostrý hrot upevněný do dřevěné rukojeti. Použití nejrůznějších profilů umožňuje vytvářet i náročná umělecká díla. Tato práce však vyžaduje velkou zkušenost a zručnost, umělecký talent a hlavně trpělivost. Rytiny z rukou zkušených rytců jsou obdivuhodné. Tato profese se často dědí z generace na generaci.

Gravírovací stroj

Moderní gravírovací stroj plotter je ovládán speciálním programem v připojeném počítači. Z povrchu zlatého šperku odebírá materiál fréza s diamantovým hrotem. Fréza pracuje s velkou přesností a rychlostí. Rytina je zhotovena do hloubky několika setin milimetru, proto neubírá zlatému šperku na hmotnosti. Plotter se používá převážně na rytí číslic, znaků, textu a ornamentů.

Laserový gravírovací popisovač

Asi nejdokonalejším způsobem rytí do zlatých šperků je využití laserového paprsku. Ten totiž zvládne jakýkoliv motiv a požadavek. Stroj pracuje ve velmi jemných detailech, které nejvíce vyniknou v plošných rytinách. Tato metoda má nejnižší nároky na tloušťku zlatého materiálu.

Jaké šperky se nejčastěji gravírují?

Nejvyhledávanějším typem gravírování je samozřejmě rytí do zásnubních prstenů, tradičně se do vnitřní strany prstenu vyryje datum svatby nebo jména novomanželů. Oblíbené je také rytí do zlatých přívěsků. Zlatá destička nebo zlatý medailonek s originální rytinou vždy potěší. Výjimečným dárkem, zejména pro muže, je zlatý náramek s gravírovanou plochou destičkou.

Fantazii se meze nekladou a řemeslná zručnost rytce či přesnost stroje může pozvednout zlatý šperk na opravdový klenot. Ten pak má pro obdarovanou osobu cenu, kterou penězi nelze vyjádřit. Podívejte se na naši nabídku zásnubních prstenů a jako tip na výjimečný dárek doporučujeme prohlédnout si naše překrásné zlaté přívěsky s vyrytým písmenem a briliantem.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.