Využití diamantů nejen ve šperkařství

Pokud se řekne diamant, jistě se vám jako první vybaví šperky. Nádherné luxusní zásnubní prsteny, briliantové náušnice, rubínové náhrdelníky či safírové soupravy. Broušené diamanty jsou v různých velikostech ve šperkařství opravdu velice rozšířené. Víte však, že jsou oblasti, ve kterých se diamanty používají k naprosto jinému účelu?

Pojďme se nejprve podívat na to, co to vlastně takový diamant je. Jedná se krystalickou formu uhlíku (C). Je nejčastěji vypouklý, nebo má dokonce až kulovitý tvar krystalů. Diamant se jako jediný drahý kámen vyskytuje ve všech základních barevných provedeních – nejčastěji je bílý, setkáme se ale i s bezbarvým, šedým, žlutým nebo v dalších barvách. Pro použití ve šperkařství se nejčastěji používá výbrus briliant. Zajímavostí je, že diamant hoří, může se roztrhnout, a dokonce i explodovat.

Jedná se o jednu z nejtvrdších látek vůbec. Na Mohsově stupnici má nejvyšší tvrdost 10. Přírodní diamanty se průmyslově těží – v současnosti například v Botswaně, na Sibiři, v Kanadě či Jihoafrické republice. Dnes již ale lze vyrobit umělý diamant, například krystalizací uhlíku z kovových slitin. Umělé diamanty jsou levnější, takže začínají ohrožovat trh s přírodními diamanty.

V současnosti se nabízí i jedna specialita - možnost, nechat si vyrobit diamant z popela svých zemřelých blízkých. Nejvíce se na tuto výrobu specializují ve Švýcarsku, kde ze zaslaného popela vyrobí diamant nebo diamanty na přání. Bohužel tento nápad doprovází mnoho nejasností, například zda se jedná opravu pouze o popel konkrétního nebožtíka. Někteří vědci se totiž domnívají, že množství popela z jednoho člověka neobsahuje dostatečné množství uhlíku, které by pro výrobu diamantu bylo potřeba.

Mimo šperkařství se dnes diamant velice často využívá i v průmyslu, například na výrobu brusných, řezných a vrtných nástrojů, různých prášků či past, na zpevnění (laky na nehty, povrchy na nádobí atd.). Uplatnění najdou i v elektronice, optice a dalších speciálních a náročných oborech. Pro průmyslové použití se využívají kazové diamanty, diamantový prach nebo uměle vyrobené diamanty.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.